Spojené kráľovstvo otvára informačné miesta pre dopravcov po brexite 

Ministerstvo dopravy UK v rámci prípravy na nové pravidlá pre dopravcov a zmeny postupov na hraniciach od 1. 1. 2021 zriadilo sieť informačných a poradenských kancelárií.

Sú umiestnené na hlavných diaľničných ťahoch popri čerpacích staniciach a parkoviskách pre nákladné vozidlá. Dopravcovia tu môžu skontrolovať povinnú dokumentáciu resp. postupy za ktorých majú povolené naďalej operovať medzi EÚ a Veľkou Britániou (Anglicko, Škótsko a Wales).

Informácie sú tiež prístupné on-line, v príručke Haulier Handbook, ktorá je vydaná v 13 jazykoch (bez slovenskej verzie, záujemcovia môžu využiť napr. preklad do českého jazyka).

Nové kancelárie takisto ponúkajú školenia zamerané na službu Check an HGV is ready to cross the border, cez ktorú si dopravca vie preveriť, či má všetky náležitosti aby mohol prekročiť hranicu UK-EÚ. Služba je určená aj na získanie nového povolenia tzv. Kent Access Permit v platnosti od januára 2021, ktoré je povinné pri príchode do UK cez prístav Dover resp. Eurotunel (ležiace v Kentskom grófstve/okrese).

Povolenie má platnosť 24 hodín na jednu cestu a týka sa všetkých dopravcov (britských aj európskych). V smere z UK do EÚ cez Francúzsko, budúdopravcovia musieť preukázať, že majú všetku požadovanú dokumentáciu na prechod hraníc. Služba „Check an HGV“ (alternatívne označovaná aj ako SmartFreight), je zatiaľ prístupná iba v demo verzii, plne funkčná platforma má byť spustená do konca roka 2020.

Zdroj: Veľvyslanectvo Slovenska v Spojenom kráľovstve