APZD spustila iniciatívu PODPOR SLOVENSKÝ PRIEMYSEL, reaguje tak na vysoké ceny elektriny a ohrozené pracovné miesta

Podpora lokálnych výrobcov, zachovanie tisícov pracovných miest a zároveň ochrana životného prostredia. To sú hlavné ciele novej iniciatívy www.podporslovenskypriemysel.sk. Asociácia priemyselných zväzov a dopravy ňou upozorňuje na zásadný problém, s ktorým v súčasnosti zápasia slovenskí priemyselníci. Stúpajúca cena emisných povoleniek neudržateľne predražuje cenu elektriny na Slovensku.

Prečo je dôležité o tom hovoriť?

Odvetvie priemyslu zastrešuje 22 % HDP Slovenska. V priemyselných podnikoch pracuje vyše 420-tisíc zamestnancov. Sektor okrem výziev spôsobených pandémiou bojuje s enormným nárastom cien elektrickej energie, ktorý je nepriamym dôsledkom predaja emisných povoleniek. Ak štát urgentne nezmení výšku finančnej kompenzácie, výrobcom, ktorí patria k najväčším odberateľom elektrickej energie v štáte, hrozí, že neudržia svoju produkciu a pracovné miesta. Ekonomicky sú preto ohrozené stovky slovenských domácností. „Asociácia priemyselných zväzov a dopravy ako stabilný partner priemyselníkov prichádza s iniciatívou, ktorou chceme rozvíriť hladinu a na problém upozorniť vládu, kompetentných úradníkov, ale aj širokú verejnosť v regiónoch, ktorú by zasiahla strata pracovných príležitostí,“ vysvetľuje generálny sekretár APZD Andrej Lasz.

Kde je problém?

Európska únia chce znižovať emisie CO2. Zaviedla preto emisné povolenky, ktoré dostávajú jednotlivé členské štáty a tie ich ďalej predávajú miestnym výrobcom. Keďže elektrárne sú tiež nútené kupovať emisné povolenky, tieto náklady pretavili do cien energie. Cena elektriny sa tak za ostatné mesiace enormne zvýšila. Zdraženie pocítili nielen domácnosti či služby, ale najmä priemyselníci. Ide predovšetkým o výrobcov z hutníckeho odvetvia, ktorí pracujú so železom, hliníkom či oceľou. Firmy však zvýšené náklady nedokážu preniesť do cien produktov, pretože ich cena sa určuje na globálnom trhu. Tieto výdavky má preto podľa pravidiel EÚ priemyselníkom kompenzovať štát z výnosu z predaja emisných povoleniek, ktorý sa generuje v Environmentálnom fonde. Žiaľ, prostriedky prerozdelené slovenským podnikom sa každoročne znižovali, hoci príjmy fondu prudko rástli. Dosiahli už takmer miliardu eur, no firmám bolo vykompenzovaných len 30 miliónov. Znamená to, že náš štát nedodržal ani zákonom garantovaných 7,5 %. Pre porovnanie, v Česku, Nemecku či v Holandsku sa do priemyslu formou kompenzácie vráti 20 – 25 %. Naše energeticky najnáročnejšie odvetvia tak strácajú konkurencieschopnosť nielen voči ázijským krajinám, kde nie je taká prísna ekologická regulácia, ale aj voči európskym producentom z krajín s mohutnejšími kompenzačnými schémami.

Tisíce ľudí môžu prísť o prácu a planéta o ekologických výrobcov

Slovenským výrobcom so špičkovou ekologickou výrobou preto hrozí vytlačenie z trhu, v horšom prípade zánik. Slováci tak môžu prísť o prácu a na globálnom trhu začnú dominovať producenti, ktorí si s ekológiou ťažkú hlavu nerobia. „Štát žiadame, aby sa príjmy z predaja emisných povoleniek férovo vracali späť do priemyslu. Práve v tom spočíva ich zmysel. Zabojovať chceme za konkurenčnú schopnosť našich firiem, pracovné miesta Slovákov a v konečnom dôsledku aj za ekologickú výrobu,“ dodáva Andrej Lasz. Ujmu by pocítil aj štát. Zánikom dlhoročných výrobcov by straty počítal v stovkách miliónoch eur.

Ako môžete podporiť iniciatívu a slovenský priemysel?

Podporné áno slovenskému priemyslu môže vyjadriť ktokoľvek akedykoľvek priamo na webe www.podporslovenskypriemysel.sk. Stačí vyplniť krátky dotazník či zanechať odkaz. Odborným garantom iniciatívy je INESS. Ďakujeme!